Foto: Shutterstock

Gode råd til indkøb – Honning

Brød bagt med honning er okay

Det ser ud til, at der ikke skulle være nogle problemer med at give børn brød bagt med honning, da der ikke er fundet tilfælde af spædbarnsbotulisme på baggrund af indtag af brød bagt med honning. (Kilde: Sundhedsstyrelsen) 

 

Er honning og sirup det samme?

Nej – honning og sirup er ikke det samme.

Sirup (sukkersirup) som f.eks. lys sirup, mørk sirup og glukosesirup, fås som et biprodukt, når man fremstiller hvidt sukker af roe- eller rørsukker. Sirup er en sejtflydende sukkeropløsning, hvor en del af sukkeret nedbrydes til glukose (druesukker) og fruktose (frugtsukker).

Ahornsirup er et sukkerholdigt produkt fremstillet af saft fra især sukkerløn, som er en Nordamerikansk træsort. Der er derfor ikke de samme restriktioner på hverken sukkersirup eller ahornsirup, som der er på honning. Men ligesom hvidt sukker anbefales sirup som udgangspunkt heller ikke til små børn, da det blot er tomme kalorier.